باسلام و وقت بخیر،
حدود 10 سال است که ازدواج کرده ام و صاحب یک دختر 6 ساله هستم.
مدتی است که همسرم، تصمیم به قطع هر گونه ارتباط و دیدار با مادر و خانواده مادری من گرفته. دلیل این موضوع از نظر همسرم، احترام کافی نگذاشتن و ارزش لازم قایل نشدن و نوع برخورد مادرم (و گاها بستگان مادری) با ایشان در برخی موضوعات و طی سالهای مختلف است. در عین حال، ارتباط ایشان با پدرم خوب است و همچنین با خانواده پدری که ساکن شهرستان هستند، و مشکلی با آنها ندارد.
علیرغم تلاشها زیادی که برای حل این اختلاف توسط بنده و پدرم و حتی برخی از بستگان مادری، که رابطه نسبتا مناسبی با همسرم داشتند، انجام شد و مادر من نیز، ضمن اینکه قبول دارد که بعضا در نوع برخوردها زیاده روی داشته، مایل به دلجویی و رفع این کدورت است. اما، آسیب روحی وارد شده به همسرم و کدورت شدیدی که برای ایشان طی سالها و خصوصا در آخرین مواجهه با مادرم حاصل شده (همسرم چادری است اما مواردی پیش آمد که در جمع محدودتر خانوادگی، از روسری و مانتویی استفاده کرد که کیفیت این پوشش از دید مادرم (و حتی بنده نیز) مناسب نبود)، به هیچ وجه مایل به مواجهه دوباره، به ویژه با مادرم نیست. این موضوع، باعث شده که همسرم حتی دوست نداشته باشد که دخترم را برای دیدار پدربزرگ و مادربزرگش، به منزلشان ببرم. در این مدت، سعی کردم که ارتباطم با همسرم خدشه دار نشود اگرچه هربار در مورد رفع این کدورت با ایشان صحبت کرده ام، به شدت بهم میریزد.
فارغ از موضوعاتی که محل اختلاف بوده و چه بسا من نیز انتقاداتی را در این موارد به همسرم داشته باشم، اما مسئله ای که از نظر من نیز قابل قبول نیست، نحوه مواجهه و برخورد و انتقاد است. بارها با مادرم در این موضوع صحبت کرده ام و در مورد روحیات همسرم به ایشان توضیح داده ام. در عین حال، مواردی پیش آمد که باعث تشدید کدورت شد. از طرف دیگر، با همسرم هم مرتبط صحبت داشتم و چون نسبت به مادرم شناخت کامل دارم و میدانم که گاها نوع کلام و برخوردشان با عصبیت همراه میشود، از ایشان خواستم که این موارد را حتی المقدور به دل نگیرد چراکه نیت بدی پشت این برخورد نیست.
با این اوصاف، قطعا بنده نیز کمکاری داشته ام و نیازمند مشاوره هستم برای عمل و رفتار بهتر.
درخواست بنده این است که در درجه اول، مرا نسبت به وظایفم آشناتر بفرمایید که چگونه باید برای حل این موضوع تلاش کنم؟ و ثانیا نکاتی که مخاطب آن، مادرم و یا همسرم میتواند باشد را توضیح بفرمایید.